Kihagyás

07 óra

A csapat és a csapatmunka

A csapatmunka az egymást kiegészítő készségekkel rendelkező emberek csoportjának egy közös cél érdekében végzett, összehangolt tevékenysége. A szoftverfejlesztésben a csapatmunka mára szinte teljesen felváltotta az egyéni fejlesztői tevékenységet, ugyanis a csapatban végzett munka előnyei kézzelfogható hasznot jelentenek mind a vállalkozásoknak, mind a munkavállalóknak.

A csapatban végzett munka előnyei a munkavállalók számára:

  • Elősegíti a hovatartozás érzésének kialakulását. Az egyének valami részének érzik magukat.
  • A csapatban végzett munka jótékony hatású a feszültségek kezelésében, kevésbé frusztráló, mert a problémák megosztásra kerülnek a csapattagok között.
  • A csapattagok megosztják egymással tudásukat, ami segíti a többi csapattag fejlődését.
  • A közös döntéshozatali folyamat, az ösztönzők méltányosabb elosztása a tagok közötti integráció elmélyítését is eredményezi.

A csapatmunka előnyei a munkáltatók számára:

  • A csaptmunka elősegíti a termelékenység, a hatékonyság és a minőség növekedését.
  • A csapatok által meghozott döntések legitimációja nagyobb.
  • A csapatmunka erősíti az elköteleződést.
  • A tudás és információáramlás fokozódása új nézőpontok, ötletek felmerülését eredményezi, valamint az egymás gondolatainak megértése is gördülékenyebb lesz.

A csapat nem azonos a csoporttal!

Egy csoportot akkor tekinthetünk igazán csapatnak, ha az együttműködésre, egymás elfogadására, a vélemények, a tudás szabad áramlására, és a közös döntéshozatalra támaszkodik. Ha valaki minden esetben megmondja kinek mit kell csinálni, az nem igazán tekinthető csapatmunkának.

Introvertált vagyok...Mi lesz velem a csapatban?

A csapat ereje abban mutatkozik meg igazán, hogy eltérő képességű és személyiségű emberek dolgoznak együtt. Egy jó csapatban mindenkinek jut szerep, az introvertált személyiségjeggyel rendelkező embereknek is. Az ilyen emberek előnyei az erős írásbeli kommunikáció, mély gondolati struktúrák, jó megfigyelőkészség jellemzi, amelyeket kiválóan lehet kamatoztatni például a döntéshozatal támogatására. Ugyanakkor az introvertált személyiségjeggyel rendelkező emberek általában rosszul kezelik a konfliktusokat, így a külső féllel történő megbeszélések vezetésére nem ők az ideális választás.

Szerepkörök a csapatban

A csapatban betöltött csoportszerepek különböző viselkedési jegyek kategóriái, amelyek hatékonyan támogatják a csapatban lévő folyamatokat. A kutatások eredményei szerint a sikeres csapatok különböző szerepek egyvelegéből álltak. Mindenkinek van két-három preferált szerepe, amelyben kényelmesen és jól működik. A szerepek között nincsen hierarchia, mindegyiknek más és más időben és fázisban van jelentősége, valamint mindegyiknek vannak erősségei és esetleges hiányosságai, amelyeket más szerepek ellensúlyozhatnak.

Belbin

A Belbin féle szerepkör felosztás kilenc csoportszerepet különböztet meg az alábbiak szerint:

  • Formáló (shaper): Iránymutatást ad a csapatnak, ahol ő maga a célok tisztázásában és a prioritások felállításában nyújt támogatást. A szakmai viták számára keretet szab. Rendkívül eredményorientált és elősegíti ezt a szemléletet az egész csapatra vonatkozólag. Erősen erősen extravertált személyiségjegyekkel rendelkezik, szenvedélyes abban, amit csinál. Ugyanakkor a bizonytalan elképzelésekkel, vagy a bizonytalan emberekkel szemben nem kifejezetten toleráns. Alkalmas projektvezetői szerepre, vagy csapatkoordinátori feladatok ellátására.
  • Ötletadó (plant): Új elképzeléseket, stratégiákat alkot. Keresi az új lehetőségeket azokban a problémákban, amelyekkel a csapat szembesül. Rendkívül erős képzelőerővel rendelkezik, magas intelligencia jellemző rá, és a véleménnyilvánításban is független nézőpont felvételére törekszik. Ugyanakkor nem szereti a részleteket, elképzelései nem feltétlenül gyakorlatiasak, sokszor a fellegekben jár, és a kommunikációban sem túl erős. Rosszul viseli a kritikát.
  • Értékelő (monitor evaluator): Problémákat elemez, a javaslatokat és ötleteket értékeli, amely a kiegyensúlyozott döntés meghozatalában előnyös. Kritikus gondolkodású, objektív, introvertált, átlátja a javaslatok komplexitását. Ugyanakkor másokkal szemben is kritikus tud lenni, nem alkalmas a csapattagok motiválására, ő maga is gyakran alulmotivált.
  • Megvalósító (implementer): A terveket és az ötleteket megvalósítja. Végrehajtja mindazokat, amelyekben a csapat megegyezett. Fegyelmezett, erős önkontrollal rendelkezik, realista. Gyakorlatias, ugyanakkor nem kifejezetten rugalmas. Általában nem mutat érdeklődést az új elképzelések iránt.
  • Csapatjátékos (teamworker): A csapat együttartásában kiemelt szerepe van. Bátorítja a csapattagokat annak érdekében, hogy az erősségeiket jól ki tudják használni. Segíti a csapaton belüli kommunikációt és a csapatszellemet. Segítőkész, rugalmas, extravertált, empatikus. Kritkus pillanatokban elbizonytalanodhat. Nem viseli jól a versengést és a csapaton belül előforduló konfliktusokat.
  • Koordinátor (coordinator): Irányítja és ellenőrzi azokat a folyamatokat, amelyeket a csapat végez a célok elérése érdekében. Biztosítja, hogy a csapat az erőforrásokat optimálisan használja fel. Ismeri a csapattagok erősségeit és gyengeségeit, ennek alapján képes arra, hogy mindenki a képességei szerint a lehető legjobban teljesítsen a csapatban. Képes az emberek irányítására és motiválására. Odafigyel az időbeosztásra és az egyensúlyra. Jó kommunikációs készséggel rendelkezik. Ugyanakkor nem rendelkezik kiemelkedő tulajdonságokkal sem a kreatív, sem az analitikus tevékenységekben.
  • Forrásfeltáró (resource investigator): Új elképzeléseket, fejlesztéseket és információkat gyűjt csapaton kívüli forrásokból. Becsatornázza a csapatba a külső kapcsolatokat, szakértőket. Támogatja a problémamegoldást. Exrtravertált személyiség, akit minden érdekel. Optimista, de a lelkesedése sokszor túlzó lehet. Ugyanakkor a kezdeti érdeklődés hamar lecsenghet nála.
  • Befejező (completer finisher): Biztosítja a projekt haladását akkor is, amikor a lelkesedés alábbhagy. Figyelmet szentel minden olyan részletnek, amelyek különös figyelmet igényelnek. Képes összehangolni a gondosságra, a rendre és a hatékonyságra vonatkozó elvárásokat. Erős személyiség. Nem kedveli a felületességet, vagy a felületes embereket. Nem tudja elengedni magát, túlságosan belemerülhet a részletekbe.
  • Specialista (specialis): Egy-egy adott területen az átlagosnál mélyebb ismeretekkel rendelkezik. Elkötelezett, pontos. Speciális tudást és készségeket birtokol. A szakterületén kívüli területeken azonban sokszor csak felületes a tudása. Hajlamos túl sok információt átadni az általa képviselt témával összefüggésben.

A Belbin féle csoportszerepek a csapattagok számára nyújtanak támpontot annak érdekében, hogy a különböző személyiségű és képességű emberek megtalálják az optimális szerepüket. Fontos kiemelni, hogy egy csapatnak minden szerepre szüksége van, ezért a csapatszerepek egyenértékűek. Természetesen mi emberek is sokfélék vagyunk, illetőleg az is előfordulhat, hogy egy ember többféle szerepet is betölthet a csapatban.