Kihagyás

Rendszerfejlesztés II.

Előadás

Oktató: Dr. Beszédes Árpád

További információk az előadás hivatalos oldalán találhatók.

Gyakorlat

A gyakorlat célja, hogy a hallgatók betekintést nyerjenek olyan komplex fejlesztési folyamatokba, amely a szoftveripari fejlesztések szerves részét képezik. A gyakorlatban ma már marginálisnak tekinthetők a "zöldmezős" szoftveripari beruházások, mikor egy új, korábban még nem létező szoftverrendszer fejlesztését végzik. Az ilyen fejlesztések helyett a gyakorlatban többnyire már egy meglévő rendszer vagy rendszerek továbbfejlesztésével, átalakításával, illetőleg javításával kell foglalkozni. Ezek a fejlesztési folyamatok olyan kihívások elé állítják a szoftverfejlesztőket, amelyek nemcsak szakmai, hanem szociális kompetenciák (együttműködés, csapatmunka, kommunikáció) meglétét és adekvát alkalmazását is megkövetelik.

A gyakorlat során a hallgatók egy már létező fejlesztési feladatba kapcsolódnak bele. A félév során többféle aspektusból fogjuk megközelíteni az ehhez kapcsolódó, az iparban is gyakran használt módszereket és technológiákat.

Nézőpontok

Szakmai tudás alkalmazása

A projektek sikerének egyik alapja a szakképzett munkatárs, aki képes értelmezni a helyzetet és megfelelő módszert kiválasztva az ahhoz kapcsolódó technológiák segítségével megfelelően reagál rá. Az eredményes munkához nem elég az egyes fogalmak lexikális ismerete, a szoftverfejlesztőnek tisztába kell lenni, hogy ezeket mikor és hogy tudja alkalmazni a projekt életciklusa során.

Értékelés

Erről a képességéről a hallgató egy ZH keretében ad számot. A hallgatónak a ZH sikeres teljesítéséhez legalább 20 pontot kell megszerezni a maximális 35 pontból. Részletek...

Gyakorlás

A szakmai anyag elmélyítésének egyik módszere a valós példán keresztüli felhasználás. A hallgatók egy korábban elkezdett nyílt forráskódú projektbe kapcsolódnak be. Célunk, hogy egy valós példán keresztül tapasztalják meg a szoftverfejlesztéssel kapcsolatos kihívásokat és hozzák meg az ezekkel kapcsolatos döntéseket. A feladat célja nemcsak a szükséges programozás elvégzése, hanem hogy a hallgató képes legyen valós környezetben is látni az e köré épülő egyéb folyamatokat.

Értékelés

Az elvégzett munkáról a hallgatók egy projektmunka keretében adnak számot. A sikeres félévhez a hallgatónak a projektmunkán legalább 30 pontot kell megszereznie a maximális 65 pontból. Részletek...

Követelmények

Gyakorlaton való részvétel

A gyakorlaton a részvétel kötelező. A jelenlétet a Concierge rendszerben kell minden órán bejegyezni. A félév során legfeljebb két igazolatlan hiányzást fogadunk el. Az elmaradás pótlása igazolt és igazolatlan hiányzás esetben is a hallgató felelőssége. Minden egyéb esetben a hatályos TVSZ-ben leírtak érvényesek.

A levelező tagozaton a gyakorlatok látogatása nem, de a projektbemutatón való részvétel kötelező.

Projektmunka

A projektmunka általános, formai és tartalmi követelményeiről ezen az oldalon lehet tájékozódni.

Zárthelyi dolgozat

  • A gyakorlaton egy zárthelyi dolgozatot kell megírni.
  • Aki nem éri el a minimális pontot, javító zh-t írhat az egész féléves anyagból.
  • A zh a saját gyakorlat időpontjában, a gyakorlaton előre kihirdetett időpontban lesz.
  • A javító zh időpontja a szorgalmi időszak utolsó hete.
  • Minden egyéb esetben a hatályos TVSZ-ben leírtak érvényesek.

Gyakorlati javítóvizsga

A gyakorlati jegy javítására vizsgaidőszakban kizárólag abban az esetben van lehetőség, amennyiben a projektmunka mindkét részfeladatában (megvalósítás és menedzsment) a hallgató teljesítette a minimális pontszámot. A javítás azonban kizárólag a zárthelyi dolgozatra irányulhat, a projektmunka nem javítható.

Értékelés

A félévi munka értékeléséről a kapcsolódó információk ezen az oldalon érhetők el.

Kommunikáció

Javasoljuk a hallagtók számára, hogy kérdéseiket és hozzászólásaikat az alábbi, a többi hallgató számára is látható csatornákon tegyék meg.

  • Személyesen az órán
  • CooSpace névtérben a közös fórumon
  • hallgatói GitLab szerveren

Azokban a ritka esetekben, amikor a kérdések személyes adatokat is érintenek (pl. betegség) a hallgatók e-mailben is küldhetnek üzenetet.

Csak a hivatalosan!

A gyakorlattal kapcsolatos kommunikáció során csak az egyetemi (stud-os) email címről és a gyakorlat e-mail címére érkező leveleket fogadjuk el.