Java telepítése¶
Ahhoz, hogy Java nyelven írt programot futtassunk, szükségünk van egy futtatókörnyezetre, angolul Java Runtime Environment (JRE)-re. A JRE tartalmazza a Java Virtual Machine (JVM)-et, amelyen a Java bájtkód fut, valamint rengeteg beépített osztályt, melyek a programok alapműködését támogatják (pl System
, csomagoló osztályok, kollekciók, stb.).
Java kód fordításához azonban ez nem elég, a fordító ugyanis a Java Development Kit (JDK) része. A JDK csomagok mindig tartalmazzák a JRE-t is, tehát ha fejleszteni akarunk, akkor elég csak a JDK-t telepíteni, ha valamely gépen csak futtatni akarunk Java programokat, oda elég a JRE is.
JDK-ból és JRE-ből sokfajta build, azaz változat áll rendelkezésünkre. Mindenek előtt létezik az OpenJDK, ami egy open source projekt, a magja minden JRE/JDK csomagnak. Lehet direktben használni, az összes Linux disztribúció valamely verzióját szokta kínálni az OpenJDK-nak a csomagtárolóiban. Windowsra is le lehet tölteni binárisokat belőle, de csak a legfrissebb verzióból.
Az OpenJDK-ból aztán több cég/szervezet készít saját buildeket, például az Oracle, az IBM, a RedHat, az Azul. Ezek saját, zárt kóddal lehetnek kiegészítve, esetleg bizonyos részek teljesen ki vannak cserélve, és a vállalatok általában fizetős formában árulják. Előnyük lehet a hosszabb távú biztonsági támogatás, valamint a saját komponensek ténylegesen jobbak lehetnek mint az OpenJDK-ban található nyílt forrású változat valamilyen szempontból. Ezek használata azonban sokszor egyáltalán nem, vagy csak korlátozottan ingyenes.
De akkor melyiket válasszuk? Linuxon egyszerű dolgounk van, telepítsük a csomagtárolóban megtalálható legfrissebb JDK-t. Windowson és macOS-en 2019-ig az Oracle JDK-t ajánlottuk, mert nem üzleti célra ingyenesen használható, a legelterjedtebb JDK (volt) és rendelkezett telepítővel. Azóta viszont regisztrálni kell a letöltéséhez, melynek során sok személyes adatot meg kell adni.
Az OpenJDK csomagok windowsra és macOSre kicsit nehézkesen telepíthetőek, valamint csak a legfrissebb verzió érthető el belőlük. Ezt az űrt tölti be az AdoptOpenJDK projekt, mely gyakorlatilag tiszta OpenJDK csomagok bármilyen módosítás nélkül, a projekt csupán a fordítást, tesztelést, terjesztést végzi. Az általuk készített csomagok telepítését mutatjuk be.
Windows¶
-
Látogass el az AdoptOpenJDK oldalára.
-
Az oldal remélhetőleg magától felismeri, hogy Windowson és milyen architektúrán vagyunk (ez általában x64).
-
Válasszunk verziót. A tárgy teljesítéséhez a 8 is elég lenne, a 11 az aktuális Long-Term Support (LTS) és a 14 a legfrissebb amikor ez a dokumentum készült. Igazából bármelyiket választhatjuk, mi a legfrisseb LTS verziót javasoljuk, azzal a legvalószínűbb, hogy a legtöbb program kompatibilis, a kabinetben és a Bírón szintén 11-es verzió van. Választhatunk a HotSpot és az OpenJ9 JVM között, maradjunk a HotSpotnál, de elvileg ez is indifferens a gyakorlat szempontjából.
-
Töltsük le, indítsuk el a telepítőt!
-
A GNU GPL licensz elfogadása után egy kissé régimódi ablakban tudjuk a telepítendő komponenseket kiválasztani. Az Add to PATH és az Associate .jar alapból be vannak kapcsolva, amennyiben nincs más JDK telepítve a gépre és szeretnénk ha ez lenne az alapértelmezett, kapcsoljuk be a Set JAVA_HOME variable opciót is az X-re kattintva.
-
Kattintgassuk végig a telepítőt.
Linux¶
Mint azt a bevezetőben írtuk, gyakorlatilag az összes Linux disztribúció rendelkezik OpenJDK binárisokkal a csomagtárolóiban, ezek telepítését javasoljuk.
Megtévesztő lehet, hogy itt a projekt nevében is benne van a JDK, de attól még ugyanúgy létezik csak a JRE-t tartalmazó (amivel csak futtatni lehet), és a JDK-t is tartalmazó verzió (amivel fordítani, javadocot generálni, stb is lehet). Nekünk természetesen az utóbbira lesz szükségünk.
Debian, Ubuntu, Linux Mint, stb.¶
Az alábbi parancs a legfrissebb alapértelmezett JDK változatot fogja telepíteni, ami Debian 10 és Ubuntu 18.04 esetén is az OpenJDK 11.
sudo apt install default-jdk
Fedora, CentOS, Oracle Linux, Red Hat Enterprise Linux, stb.¶
sudo yum install java-11-openjdk-devel
Arch, Manjaro, stb.¶
sudo pacman -S jdk-openjdk
macOS¶
Az AdoptOpenJDK oldalán találhatók macOS buildek is, melynek telepítéséről nincs tapasztalatunk, mivel egyikünk sem rendelkezik ilyen géppel. Valószínűleg az x64 .pkg verziót érdemes letölteni, ugyanis azt a legkönnyebb telepíteni. Kövessük a hivatalos telepítési útmutatót angol nyelven.
Telepítés ellenőrzése¶
Ha kész a telepítés, ellenőrizd le, hogy működik-e! Indíts egy parancssort vagy terminált (windowson Win + R, cmd
), majd írd be a java -version
és a javac -version
parancsokat. A képhez hasonló választ kell kapnod.