Windows operációs rendszerek története¶
Mint ahogy a legtöbb esetben a Windows grafikus felületének kiadását is egy parancssori felülettel rendelkező operációs rendszer előzte meg. Ezért az áttekintést is itt kezdjük.
Windows előtti rendszerek¶
DOS/360¶
A DOS/360-at, vagy röviden csak DOS-t az IBM 1966 júniusában adta ki. A DOS névvel a TOS (Tape Operating System, azaz mágnesszalag kezelésére képes operációs rendszer) ellenpárjaként lépett fel. Később a továbbfejlesztett operációs rendszert már egyszerűen OS/360-nak nevezték. Ezt az operációs rendszert speciális lyukkártyacsomagok összeállításával vezérelte az operátor vagy a programozó.
x86 DOS rendszerek¶
Amikor húsz évvel később a személyi számítógépek képesek lettek hajlékonylemezek használatára, a DOS elnevezés újra életre kelt, különböző gyártók különböző rendszereit jelentette, ezek közül a legfontosabb az IBM PC operációs rendszere, az MS-DOS, és a vele kompatibilis változatok, melyek uralták az IBM PC-kompatibilis számítógépek piacát 1981 és 1995 között: PC-DOS, MS-DOS, FreeDOS, DR-DOS, Novell-DOS, OpenDOS, PTS-DOS, ROM-DOS és mások.
Ezen DOS változatok alapja a CP/M, melyet azonban kibővítettek a UNIX-hoz hasonló könyvtárszerkezet kezelésének képességével, és saját fájlrendszert vezettek be (FAT). Single-user (egyfelhasználós) és single-tasking (egyfeladatos) rendszer, jogosultsági vagy védelmi rendszere nincs. Viszont nagy sikere lett, 600 000 darabot adtak el belőle, a mikroszámítógépek 70%-án ez futott.
MS-DOS (Microsoft disk operating system)¶
A Microsoft lemezes operációs rendszere, az MS-DOS (Microsoft Disc Operating System, azaz Microsoft lemezkezelő rendszer) egy széles körben használt operációs rendszer volt az IBM-kompatibilis PC platformon (ma már kiváltották az asztali gépek terén a Windows különféle változatai). Első verziója 1981-ben jelent meg, és 8 fő változat készült belőle, mielőtt a Microsoft 2006-ban befejezte a fejlesztését. A bevételének és piaci részesedésének köszönhetően ez volt a Microsoft kulcsfontosságú terméke a programozási nyelveket gyártó cégből kiterjedt szoftverfejlesztő vállalattá való növekedés során.
Windows megjelenése és térhódítása¶
A parancssori operációs rendszert a grafikus felülettel rendelkezők váltották le. Ezek először csak mint külön paranccsal indítható segédprogramok jelentek meg, majd később fokozatosan teljesen átvették a karakteres rendszerek feladatait. Ma már az átlagos felhasználó el sem tudja képzelni, hogyan lehet grafikus felület nélkül számítógépet kezelni.
Windows 1.0¶
A Microsoft Windows 1.0 (eredetileg csak Windows), a számítástechnikában a Microsoft Windows grafikus felhasználói felület legelső verziója. Az 1983-ban bejelentett termék 1985-ben jelent meg, és egy új szoftverkörnyezetet biztosított személyi számítógépekre, amelyben olyan alkalmazásokat lehetett fejleszteni és futtatni, melyek bitképeket jelenítettek meg, és olyan mutatóeszközöket használtak, mint például az egér.
A legismertebb grafikus környezet, melynek felülete először alkalmazta a grafika, az ablakok, az ikonok, a gombok koncepcióit, és a felhasználó egérrel adhatta ki parancsait a GEM volt, mely a Windows 3.0 megjelenéséig általánosan elterjedt volt, főként a kiadványszerkesztéssel foglalkozók köreiben. A Windows 1.0 képességei kísérteties hasonlóságokat mutatnak a Digital Research eme felületével.
A Windowsban több egyszerre futó alkalmazás között is lehetett váltani. A Windows 1.0 magában foglalt néhány asztali alkalmazást, beleértve egy MS-DOS fájlkezelő alkalmazást, egy órát, egy naptárat, egy kartotékkezelőt és telekommunikációs programokat, melyek a felhasználók napi cselekményeinek segítésére szolgáltak.
Widows 3.x¶
Ezt a korszakot a Windows 3-as verziói zárják. A Microsoft Windows 3.0, a számítástechnikában a Microsoft Windows grafikus felhasználói felület harmadik főbb kiadása. Az 1990-ben kiadott változat továbbfejlesztett 16 színű grafikát, jobb teljesítményt és a még erőteljesebb Intel 386 processzor teljes támogatását foglalta magában. Az új verzióban helyet talált a Programkezelő, a Fájlkezelő és a Nyomtatásvezérlő; teljesen újra lett írva az alkalmazásfejlesztő-környezet; valamint Windows-ikonok továbbfejlesztett készletét tartalmazta.
1992-ben a Microsoft kiadta a Windows 3.1-et (kódnevén Janus). A Windows 3.0-hoz képest újítás az alapszintű multimédia-támogatottság, valamint a TrueType betűtípusrendszer. Ez volt az első Windows, amelyet magyar nyelven is kiadtak, és ez volt az utolsó 16 bites Windows az Windows NT indulásáig.
DOS alaprendszertűl független verziók¶
Ahogy a Windows egyre inkább önálló rendszerré vált úgy lehetőség nyilt a korábbi DOS alapú limitációk megszegésére.
Windows 95¶
A Microsoft Windows 95 (eredeti kódnevén Chicago) a számítástechnikában a Microsoft Windows operációs rendszer egyik fontos verziója. Az 1995-ben kiadott változat, mely magyar nyelven is megjelent, a Microsoft három általános célú operációs rendszerének – a Windows 3.1-nek, a Windows for Workgroupsnak és az MS-DOS-nak – az utódja.
A Windows 95-ben integrálva található egy 32 bites TCP/IP kód a beépített internet-támogatáshoz; telefonos hálózat; valamint új Plug and Play képességek, amelyek segítenek a felhasználóknak az egyszerűbb hardver- és szoftvertelepítésben.
A 32 bites Windows 95 javított multimédia lehetőségeket, a mobil számítógépezéshez még erőteljesebb funkciókat és beépített hálózati képességeket is tartalmaz. Megjelenése 1995 Augusztus 24 volt. Ennek egy későbbi kiadásában vezették be 2GB-nál nagyobb lemezek támogatását. Szintén bekerült az USB támogatása is. A Windows 95-ben vezették be a Windows 7-es változatáig bezárólag minden Windows operációs rendszerben megtalálható Start gombot és a Start menüt, ahonnan indíthatóak a programok és egyéb műveletek.
Agresszív reklám¶
A Windows 95 alapította meg a Microsoft cég „vaporware” (magyarul „porhintés”) hagyományait: bár 1993-ban bejelentették olyan hírveréssel, ami nagy tömegeket befolyásolt abban, hogy a termékre várjanak, de csak 1995-re készült el. Megjelentetését agresszív reklámkampány kísérte, melyben a Rolling Stones együttes is szerepelt Start Me Up című számával. Állítólag voltak, akik a nagy felhajtás miatt vásárolták meg a szoftvert, és később jöttek rá, hogy nincs rá szükségük (mert például nincs számítógépük), vagy éppen nem tudták, hogy megfelelő számítógép kell hozzá.
Windows 98¶
A Microsoft Windows 98 (eredeti kódnevén Memphis) a Microsoft Windows operációs rendszer egyik verziója. Az 1998-ban kiadott változat, mely magyar nyelven is megjelent, a Windows 95 frissítése volt. A Windows 98 volt az első olyan Windows-verzió, amely kifejezetten otthoni felhasználóknak lett tervezve.
Vállalati és magáncélú felhasználás¶
Windows NT¶
A Microsoft Windows NT a Microsoft Windows operációs rendszerek egy – eredetileg a vállalati felhasználókat megcélzó – irányzata. Először az OS/2 3.0-ra, egy a Microsoft Corporation és az IBM közti projektre alapult. Miután ez az együttműködés megszakadt, az IBM folytatta az OS/2 3.0 (később OS/2 Warp) eladását, míg a Microsoft átnevezte a saját változatát Microsoft Windows NT-re. Az NT név eredete vitatott. A hivatalos Microsoft kiadványok az NT-t a „New Technology”, azaz új technológia rövidítésének tulajdonítják.
A Windows 3.1-gyel való együttműködés miatt az új rendszer a 3.1-es verziótól kezdte útját. Viszont a Windows NT már 32 bites operációs rendszer volt. A Microsoft Windows NT 3.1 új funkciói közé tartozott egy többfeladatos, Windows-alapú alkalmazásokra használt ütemező; beépített hálózatkezelés; tartományvezérlő funkció; OS/2 és POSIX alrendszerek; a többprocesszoros architektúrák támogatása; valamint az NTFS fájlrendszer.
A Windows NT volt az első Windows operációs rendszer, amely támogatást nyújtott a professzionális ügyfél–kiszolgáló üzleti alkalmazásoknak és az iparág vezető személyi alkalmazásainak is. 1998 októberében a Microsoft bejelentette, hogy a Windows NT nem fogja tovább hordani az NT rövidítést, és az operációs rendszer következő főbb változata Windows 2000 néven fog megjelenni.
Windows 2000 és Windows ME¶
A Microsoft Windows 2000 ("NT 5.0") az ötödik kiadása a Microsoft Corporation által létrehozott Windows NT termékcsaládnak. A terméket a Microsoft elsősorban a vállalati szegmensnek szánta, a két verziót Windows 2000 (asztali) és a Windows 2000 Server (kiszolgáló) 2000 február 17-én mutatta be a nagyközönségnek. Az ötödik Windows NT kiadással a Microsoft szakított azzal a hagyománnyal, hogy a termék neve tartalmazza az NT rövidítést.
A Microsoft Windows Me (Millennium Edition) a Microsoft Windows operációs rendszer egyik verziója. 2000. június 19-én jelent meg és 2000. szeptember 14-től vált széles körben elérhetővé, mint a Windows 98 SE (Second Edition) utódja.
A Windows Me számos kritika tárgya volt, mind a sebessége miatt, mind a stabilitási gondok miatt. Emellett hardveres kompatibilitási problémái is voltak és a valós idejű MS-DOS hozzáférés kivétele is számos nehézség forrása volt. Ezeknek köszönhetően minden idők egyik legrosszabb operációs rendszerének tartják. Számos felhasználó vagy maradt a Windows 98-nál, vagy az üzleti célokra készült Windows 2000-et használta, 2001 novemberében pedig megjelent a Windows XP, amely sokkal stabilabb alapokon biztosította ugyanazoknak a funkcióknak a fejlettebb változatait. A rendszer 2006. július 11-ig volt támogatott.
Új grafikus irányok¶
A számítástechnika egyre szélesebb körben történő terjedésével megjelentek olyan Windows verziók, melyek a funkcionalítás mellett egyre nagyobb hansúlyt kapot az új grafikus felületek és a felhasználói élmények fokozása.
Windows XP¶
A Microsoft Windows XP (eredeti kódnevén Whistler) a Microsoft Windows operációs rendszer egyik fontos verziója. A 2001. október 25-én kiadott két alapváltozat (Professional és Home Edition) magyar nyelven is megjelent. A Windows XP-vel a Microsoft egybeolvasztotta az otthoni és üzleti felhasználóknak címzett operációs rendszer vonalait, a Windows 2000 alapkód körül egyesítve ezeket. A terméktámogatás Mainstream Support fázisa 2009 áprilisáig tartott, a meghosszabbított támogatás pedig 2014. április 8-ig mind a Home, mind a Professional változatnál. Néhány országban (mint például Dél-Koreában) még mindig gyártják, különféle licencszerződések értelmében. A Windows XP ugyan már több éve nem támogatott, de még mindig több mint 181 millió számítógépen fut.
Az XP a termék nevében az angol experience (élmény) szóra utal, ezzel szimbolizálva a Windows XP-felhasználók részére nyújtott innovatív élményeket. A Windows XP új, feladatalapú, valamelyest egyszerűsített grafikus felhasználói felülettel rendelkezik ("Luna"). A Start menüt és a keresési megoldást újratervezték, és sok vizuális hatást adtak az operációs rendszerhez.
A Windows XP beépítetten kezeli a „vizuális stílusok” használatát, viszont ezeket a Microsoftnak digitálisan alá kell írnia, hogy működjenek. A Windows XP alapértelmezés szerint két vizuális stílussal rendelkezik (melyet három különböző színsémára lehet állítani). A korábbi, Windows 2000-szerű kinézet is választható. Alapértelmezett háttérképe magyarul a Lanka. Szélesebb körben Bliss néven ismert.
Windows 8¶
A Windows 8 a Microsoft Windows-termékcsaládjának tagja, melyet személyi számítógépeken és tablet PC-ken való használatra fejlesztettek. A kiskereskedelmi kiadás 2012. október 26-án jelent meg, három évvel elődje, a Windows 7 után. A Windows 8 szerveres társszoftvere, a Windows Server 2012 szintén aznap jelent meg.
A Windows 7-tel ellentétben, amely a Windows-sorozat egy továbbfejlesztett, átgondolt darabja volt, a Windows 8 gyakorlatilag az alapoktól újra lett tervezve. A rendszert az úgynevezett Modern felhasználói felület uralja, amely az érintőképernyős felhasználóknak kedvez, ugyanakkor megtalálható a klasszikus felületű asztal is, bár Start menü nélkül. Magyarországon ez az új felület csempés néven terjedt el.
A Windows 8-at sokan bírálták, hogy drasztikusan eltér az eddig megszokott Windows felülettől. Túl erőltetettnek tekinteték a csempés felületet, és hiányolták a Start menüt. Ezzel szemben a Windows 8 az eddigi legjobb starttal rendelkező operációs rendszer: négy nap alatt 4 millió végfelhasználói példány fogyott belőle és indulásától számított harmadik hónapban már a 60 milliós eladást is elérte.
Windows 10¶
A Windows 10 (kódnevén Threshold, "küszöb") 2015. július 29-én jelent meg. A Microsoft szerint a 9-es verzió a sok újdonság miatt, mások szerint azonban a Windows 9x-re írt programok verziókiolvasó metódusa miatt marad ki. A Microsoft szerint ez az utolsó Windows, a jövőben csak frissítéseket adnak ki, Windows 11-et nem. Ez azt jelenti, hogy aki megvásárolja, annak a jövőben az újabb számítógépeihez nem kell majd újabb Windows verziókat vásárolnia. Másképp fogalmazva, nem mint terméket, hanem mint a számítógéphez való szolgáltatást értékesítik. A Microsoft célja, hogy 2023-tól minden windowsos számítógépen Windows 10 fusson.
A rendszert érik kritikák is. Régebbi számítógépeken egyes hardverelemek nem működnek normálisan (legfőképp a vezeték nélküli eszközök). Többen kritizálják a félévente kiadott frissítéseket, ami alapján úgy gondolják, hogy a rendszer mindig félkész állapotban jelenik meg. További éles bírálatokat kapott a Microsoft a megváltozott adatkezelési szabályok miatt, amelyeket egyesek úgy értelmeznek, hogy a Windows 10 kémkedik. A legismertebb kritikus pontnak talán mégis a régebbi Windows rendszerek 10-es rendszerre való frissítésének erőszakos, néhol gerillamarketingre emlékeztető módszerei bizonyultak.