Kihagyás

Általános tudnivalók

Az egyetemi hallgatói GitLab szerver használata kötelező

A félév során a hallgatók munkájának ellenőrzése az egyetemi hallgatói GitLab szerver segítségével történik, más platform használata nem megengedett (pl. GitHub vagy Bitbucket).

Követelmények

A gyakorlatok látogatása kötelező. A megengedett igazolatlan hiányzások maximális száma 2, ennél több igazolatlan hiányzás esetén a hallgató teljesítménye nem értékelhető.

Elõfeltétel a Programozás I. kurzus teljesítése.

A hallgatók értékelése a félév során folyamatos számonkéréssel történik:

  • egy projektmunka 4 leadandóval,
  • egy zárthelyi dolgozat,
  • egy házi feladat.

1-4) Projektmunka

A kurzus keretében egy projektmunkát kell megvalósítani, amelyhez a hallgatók 4-7 fős csapatba szerveződnek, és feladatot választanak a megadott listából. A projektmunkára hallgatónként maximálisan elérhető pontszám 70 pont.

Egy feladatot egy gyakorlaton belül csak egy csapat választhat (a jelentkezés sorrendje dönt). Az elkészült csapatot és a választott témát a gyakorlatvezetőnek kell jelenteni a gyakorlaton megbeszélt módon.

A csapatok összeállítása

A csapatok létszáma legalább 4, legfeljebb 7 fő lehet, de törekedni kell arra hogy egy gyakorlaton max. 5 csapat legyen. A csapatok önszerveződőek, ám a gyakorlatvezetőnek joga van az optimális elosztás érdekében változtatást eszközölni (pl. a csapat nélküli embereket csapathoz rendelni, nagy létszámú csapatot megbontani).

Választható projektek
A projektre vonatkozó további követelmények

A projektmunka ütemzése és ellenőrzése az ún. mérföldkövek alapján történik. Minden mérföldkőhöz tartozik valamilyen leadandó (dokumentáció, forrásfájl), amelynek az ellenőrzése az egyetemi hallgatói GitLab szerver segítségével történik, ide kell feltölteni minden projekthez tartozó fájlt (forrásfájlok, prezentációk, diagramok, kiegészítő dokumentumok) és azok változtatásait (ezt fogjuk commit-nak nevezni). Illetve a mérföldkőben végzett munkáról nyilvántartást kell vezetni a GitLab Issue Board segítségével (ezt pedig issue-nak fogjuk hívni).

A mérföldkövek alatt végzett munkáról minden csapatnak bemutatót kell tartania a gyakorlaton. Az 1-2. mérföldkövet egy ppt-s prezentáció segítségével, míg a 3-4 mérföldkövet a webalkalmazás azonnal futtatható változatával kell prezentálni, a bemutató alkalmával nem lesz idő fordítani, hibákat javítgatni.

A leadandó határideje

A leadandó fájlok, dokumentumok beadási határideje minden esetben a gyakorlatot megelőző napon 23:59-ig tart. A bemutató viszont mindig a rákövetkezendő gyakorlatra van ütemezve, lásd: Féléves menetrend.

Csak arra tudunk pontot adni, ami a GitLab-on van, tehát minden hallgató az általa kezelt issue-k és létrehozott commit-ok alapján kap pontot.

  • A késve töltött fájlok esetén pontlevonás jár. A pontlevonás mértéke: 2 pont / nap az adott feladat felelőseitől

  • A Git és GitLab nem megfelelő használata pontlevonást eredményez, melynek mértéke 1 és 5 pont közötti lehet mérföldkövenként, a hiányosság mértékétől függően. Minimum követelmények hallgatónként:

    • Commit-ok: M1 - 2 db; M2 - 2 db; M3 - 6 db; M4 - 6 db;
    • Issue-k: M1 - 1 db; M2 - 1 db; M3 - 2 db; M4 - 2 db;

Minimum issue és commit szám

Egy commit is tartalmazhat nagy hozzájárulást a projekthez, ahogyan sok kis commit is jelenthet nullához konvergáló hozzáadott értéket. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy a számszerűsített követelményeket könnyebb a hallgatóknak teljesíteni.

Mivel a hallgatók értékelése a félév során folyamatos számonkéréssel történik, illetve a projektmunka is folyamatos munkát igényel, a leadandók pontos időpontja pedig a félév elején kihirdetésre került, ezért a projektmunka pótlására nincs lehetőség. A projektmunka elvégzése előretervezést igényel a hallgatóktól, amelynek része az egyes mérföldkövekre szerezhető maximális pont meghatározása is.

Mindenkinek minden mérföldkövön dolgoznia kell

A projekt megfelelő előrehaladása és sikeressége érdekében minden hallgatónak minden mérföldkövőn dolgoznia kell.

Rendszerfejlesztés vagy alkalmazásfejlesztés

A tárgy célja nem egy konkrét webfejlesztési technológiával való megismerkedés, hanem a teljes szoftverfejlesztési életciklus (amely magában foglal dokumentálási, tervezési, tesztelési, megvalósítási lépéseket) és a csapatmunkát támogató eszközök megismerése. Ezért a projekt során megvalósítandó webalkalmazásokat nem a nulláról kell felhúzni, a kiinduláshoz Spring Boot (Java) és egy Node.js (JavaScript) webalkalmazás-sablont biztosítunk, amelyek egy PostgreSQL adatbázishoz kapcsolódnak.

A követelményektől való eltérések

Indokolt esetben a követelményektől való eltérésről a gyakorlatvezető önállóan dönhet (pl. megfelelő indok mellett más keretrendszer vagy adatbázis is használható).

5) Házi feladat

A zárthelyi dolgozatra való felkészülést segíti az otthon megoldandó házi feladat, amelyre maximálisan 5 pont szerezhető. A feladatot a 11.13-i héten osztják ki a gyakorlatvezetők és a 11.20-i héten kell a hallgatóknak beadni.

6) ZH

A félév során kiadott tananyagból a hallgatók egy ZH-t írnak a 11.27-i héten, a gyakorlatok időpontjában és helyszínén, amelyen maximum 25 pont érhető el.

Amennyiben a projektmunka, a házi feladat és a zárthelyi dolgozat összpontszáma nem éri el a gyakorlat során megszerezhető pontok 50%-át, úgy a hallgató jogosult egy javító ZH megírására 25 pontért, amely a 12.11-i héten kerül megtartásra, szintén a gyakorlatok időpontjában és helyszínén.

Gyakorlati jegy

Nem értékelhető minősítést kap a gyakorlatra az a hallgató, akinek van legalább 2 olyan számonkérése (projekt leadandó, házi feladat, ZH), amire nem szerez egy pontot sem.

Elégtelen minősítést kap az a hallgató, aki a gyakorlat teljesítéséhez szükséges minimális pontszámot nem érte el. Egyéb esetben az érdemjegy az alábbiak alapján kerül megállapításra:

  • 50-59: elégséges (2)
  • 60-74: közepes (3)
  • 75-89: jó (4)
  • 90-100: jeles (5)

Féléves menetrend

Dátum (Hét) Téma Leadandó
09.11. (1) Követelmények -
09.18. (2) Projektterv, Gantt chart -
09.25. (3) GitLab, Folyamatmodellek Projektcsapatok véglegesítése
09.02. (4) GitLab IB, Git, Markdown -
10.09. (5) UML modellezés Projektterv, Gantt diagram, egyéni jelentés (M1)
10.16. (6) 1. bemutató (M1) -
10.23. (7) Alkalmazássablonok UML, adatbázistervek, képernyőtervek, egyéni jelentés (M2)
10.30. (8) 2. bemutató (M2) -
11.06. (9) Tesztelés -
11.13. (10) Próba ZH, Házi feladat Működő prototípus, tesztelési dokumentáció, egyéni jelentés (M3)
11.20. (11) 3. bemutató (M3) Házi feladat
11.27. (12) ZH -
12.04. (13) 4. bemutató (M4) Működő végleges prog., frissített tesztelési doksi, egyéni jelentés (M4)
12.11. (14) Javító és pót ZH -

A leadandó határideje

Emlékeztetőül: a leadandó fájlok, dokumentumok beadási határideje minden esetben a gyakorlatot megelőző napon 23:59-ig tart.

Gyakorlatvezetők

  • Dr. Kertész Attila (keratt .at. inf.u-szeged.hu)

  • Dr. Vidács László (lac .at. inf.u-szeged.hu)

  • Dr. Pflanzner Tamás (tampfla .at. inf.u-szeged.hu)

  • Dr. Márkus András (markusa .at. inf.u-szeged.hu)

Váratlan események

A jelenléti oktatást bármilyen módon hátráltató esemény bekövetkezésekor (pl. pandémia), a kommunikáció fő színtere a CooSpace kurzusfórum és a CooSpace BBB eszköze lesz, amennyiben online oktatásra állna át a kurzus (hasonló menetrenddel és határidőkkel).

Összefoglalók

  1. Projektterv

  2. Folyamatmodellek

  3. GitLab

  4. Git Git-basics

  5. UML UML példák UML Visual Paradigm

  6. Tesztelés

  7. ZH gyakorló

  8. Minta ZH megoldás


Utolsó frissítés: 2023-11-22 11:19:49