1.2. fejezet¶
Szabványok¶
A webes szabványok olyan technikai előírások, amelyek segítenek a weboldalak egységes megjelenésének és működésének biztosításában minden böngészőben.
A weboldalak készítésére vonatkozóan a W3C (World Wide Web Consortium) nevű szervezet ad ki előírásokat, szabványokat.
A fontosabb HTML szabványok:
-
HTML 4.01 (1999)
-
XHTML 1.0 Strict (2000)
- a korábbi HTML 4 szabvány "újraírása" XML alapokon
- szigorú szabályok jellemzik
- HTML dokumentumok egységessé tétele, egyszerűbb feldolgozhatóság programmal
-
HTML5 (2014)
- kevésbé szigorú az XHTML 1.0 Strict-hez képest
- programmal valamelyest nehezebb feldolgozni
- számos újdonságot tartalmaz elődjeihez képest (pl. szemantikus elemek, multimédia, grafikus elemek, új űrlapmező típusok).
A gyakorlaton a HTML5 és CSS3 szabványokkal fogunk foglalkozni. A webfejlesztés során érdemes törekednünk arra, hogy az általunk választott szabvány előírásait betartsuk!
Szabványosság ellenőrzése¶
Egy HTML vagy CSS fájl szabványosságát legegyszerűbben böngészős bővítményekkel vagy az alábbi online validátor szoftverek segítségével ellenőrizhetjük:
A HTML validátor weboldalán válasszuk a "Validate by File Upload" opciót, töltsük fel az ellenőrizni kívánt HTML fájlt, majd kattintsunk a "Check" gombra! Amennyiben az általunk írt kód nem szabványos, a validátor különböző megjegyzéseket bocsát rendelkezésünkre:
- A piros hátterű
Error
-ok súlyosabb validálási hibákat jelentenek, amiket mindenképpen javítanunk kell. A hibaüzenetből egy kis angoltudással egyszerűen rájöhetünk a probléma okára (ha esetleg nem jöttök rá, nyugodtan keressétek a gyakorlatvezetőtöket). - A sárga hátterű
Warning
-ok kevésbé súlyos figyelmeztetések, amelyek általában megfontolandóak. Ezeknek a maradéktalan kijavítása viszont nem elvárt ezen a kurzuson.
Példa: Egy validálási hiba és egy figyelmeztetés
Tipp
A beadandó weboldal szabványossága egyszerűen ellenőrizhető a validátor segítségével.