Kihagyás

03. gyakorlat

Projektfeladatok meghatározása

A választható projektek a CooSpace-en (az összevont gyakorlat fórumában) találhatók.

A kiválasztott projekthez pontosan meg kell határozni a kapcsolódó feladatokat és azt, hogy hogyan tervezi azokat megvalósítani a csapat. Az alábbi két feladattípuson belül kell egy-egy feladatot vállalni:

  • Statikus tesztelés vagy lefedettségmérés
    • Mi a cél, és mi lesz a várható eredmény?
  • Funkcionális, terheléses vagy használhatósági (usability) tesztek végrehajtása
    • Mi a cél, és mi lesz a várható eredmény?

A feladatok kijelölése során az alábbi kérdésekre is választ kell találni:

  • Mi lesznek a választott feladatok kilépési feltételei?
  • Mik lesznek az átadandók?

A magas színvonalon, extra tartalommal elkészített projektek az utolsó előadáson bemutatásra kerülhetnek, és megajánlott jegyet érhetnek.

A döntés az előadás oktatójának a hatásköre

A gyakorlatvezetők feladata kimerül abban, hogy a lehetséges projektmunkák alapján kijelöljék azokat a csapatokat, amelyeket érdemesnek tartanak jegymegajánlásra. A döntés az előadás oktatójának a hatásköre és feltétele az is, hogy az érintett hallgatók rendszeresen látogassák az előadásokat.

Tesztterv

Az előadás részletesen szól a teszttervek készítéséről, tartalmi és formai elemeiről, most csak a gyakorlatot szem előtt tartó összefoglalót adunk annak érdekében, hogy a csapatok számára támpontot nyújtsunk a tervek elkészítéséhez. Mint a legtöbb dokumentumtípushoz, itt is létezik egy nemzetközi szabvány IEEE-829, azonban a szabvány szó szerinti követése nem célravezető. Minden gyakorlati feladat más és más, a feladat jellege jelentős mértékben befolyásolja azokat az elemeket, amelyeket a teszttervekben fel kell tüntetni, vagy éppen el lehet hagyni. A szabványban olvasható tartalom egy jó fogódzó ha a lehetséges választható elemek halmazaként tekintünk rá. Használjuk egyfajta gyűjteményként és a feladatunk sajátosságaihoz illeszkedő tartalmi elemeket válogassuk ki belőle.

A teszttervek tartalmi elemeire vonatkozólag vannak kötelező elemek is, amelyeket minden tervben szerepeltetni kell. Ezek a kötelező elemek a következők:

  • Egyedi azonosító

    Miért van azonosítóra szükségünk?

    Egyrészt szükségünk van erre az azonosítóra a verziókövetés miatt, hogy pontosan meg tudjuk határozni, hogy az egyes szoftverziókhoz mely teszttervek készültek el, és azok milyen változásokon estek át. Egy szoftververzióhoz több tesztterv (pontosabban annak több verziója) is tartozhat. Másrészt a tesztelés során is képződnek különböző termékek, amelyeknek a kapcsolatát az adott teszttervhez jelölni kell. Ezeknek a kapcsolatoknak a definiálására a verziószámot is tartalmazó azonosító lehetőséget ad.

  • Rövid összefoglaló

    Mit kell tartalmaznia a rövid összefoglalónak?

    Az összefoglalóban röviden ismertetni kell a tesztelés célját és módszereit, valamint a várható eredményét és azt is specifikálni kell, hogy milyen rendszert tesztelünk. Meg kell jelölni továbbá azt a kapcsolódó projektet, amelynek részfeladatát képezi a tesztelés.

  • Tesztfeltételek

    Tesztfeltételek

    Tesztfeltételeknek nevezzük a komponens, a program vagy a szoftver bármely részét, tulajdonságát, elemét vagy eseményét, amelyek egy vagy több teszteset segítségével verifikálhatók.

    A teszteset és tesztfeltétel nem ugyanaz a fogalom!

    Ne tévesszük össze a tesztfeltételeket a tesztesetek fogalmával. A teszteseteket a tesztfeltételekből kiindulva definiálhatók és tartalmazzák az előfeltételeket, végrehajtandó tevékenységeket, az elvárt eredményeket és az utófeltételeket is.

    Tesztelés alól kivont tesztfeltételek

    A tesztelfeltételeket két csoportra bontjuk, a tesztelendő és a tesztelés alól kivont tesztfeltételek halmazaira. Azokat a tesztfeltételeket, amelyek a tesztcsapat döntése alapján nem kerülnek tesztelésre, explicit módon ismertetni kell a teszttervben a döntés indoklásával együtt.

    Tesztbázis

    A tesztbázis a tesztfeltételek és tesztesetek származtatásának alapja. Olyan dokumentumok (követelményspecifikációk, tervek, felhasználói dokumentumok) gyűjteménye, amelyekből a komponensekre, valamint a rendszerre vontakozó követelmények származnak.

  • Leszállítandók: a tesztelés eredménytermékei, amelyek a megrendelőnek átadásra kerülnek. A leszállítandókat a teszttervben explicit módon fel kell sorolni.

  • Felelősségek kiosztása: olyan táblázat, amely a tesztelésben résztvevő munkatársakat felelősségi körüket ismerteti.

  • Ütemezés: célszerű átlátható formában, például Gant-diagram segítségével illusztrálni. A Gantt diagram használata azért is célszerű, mert az egyes fázisok időbeli kapcsolatát szembetűnő módon ábrázolja, amely segíti a projekt haladásának értékelését, és támogatja az erőforrások hatékony allokációját.

    Gant diagram

  • Kockázatelemzés: A kockázat valamely cselekvéssel járó veszély, veszteség lehetősége. Egy projektet számos ponton érhet veszteség, amelyet a tervezés során fel kell mérni és értékelni is kell azokat. A felmérés alatt a projekt során várható eseményeket vesszük számba azok előfordulási valószínűségével és az esemény bekövetkezése esetén okozott hatás figyelembevételével.

Kockázat

A kockázatelemzés részét képezi a kockázat csökkentésére vonatkozó tervek specifikálása, valamint a már bekövetkezett események által okozott károk csökkentésére irányuló lépések meghatározása is.

  • Jóváhagyó: a gyakorlaton végzett projekt esetében a gyakorlatvezető lesz a jóváhagyó.

A teszterv a kötelező elemeken túl számos projektfüggő elemet is tartalmaz:

  • Tesztelési megközelítés

    Tesztstratégia

    Egy szervezet tesztstratégiája a tesztfolyamatokban alkalmazandó teszttevékenységek, azok implementálásának módja és előfordulása.

    Tesztsratégia konyhanyelven

    A tesztstratégia határozza meg, hogy egy adott szervezet mely teszttevékenységeket mikor és milyen módon végez el.

    Tesztelési megközelítés

    A tesztelési megközelítés a tesztstratégiának az aktuális projekthez történő illesztése. Azt mondja meg, hogy az adott projekt jellemzőit tekintve milyen teszttevékenységeket, mikor és milyen módon kíván a csapat elvégezni.

    Tesztstratégia vs. tesztelési megközelítés

    A tesztstratégia általános, többnyire szabályzatok részét képező iránymutatás, míg a tesztelési megközelítés a konkrét teszttervben specifikált szabály, az adott tesztelési projekt sajátosságaihoz igazítva.

    • Alkalmazott teszttípusok (egy white box és egy black box teszt szükséges a gyakorlaton) ismertetése:

      • Funkcionális tesztelés: UI, végfelhasználói és adhoc teszt, fekete doboz tesztek
      • Nem funkcionális tesztelés: ISO 25010 és statikus kódelemzés, lefedettségmérés
      • Fehérdoboz tesztelés: review, statikus kódelemzés, lefedettségmérés
      • Feketedoboz tesztelés: állapotátmenet tesztek, ekvivalencia partícionálás, határérték analízis, használati eset alapú tesztelés, döntési tábla alapú tesztelés
      • Tapasztalat alapú technikák: hibasejtés, felderítő tesztelés, ellenőrző listák

      ISO25010

  • Belépési feltételek: azok a feltételek, amelyek fennállása esetén elkezdhető a tesztelés. Ilyen belépési feltétel lehet az, hogy a tesztkörnyezet konfigurálva van, a teszt terv jóváhagyásra került, stb.

  • Kilépési feltételek: azok a feltételek, amelyek azt határozzák meg, hogy mikor fejezi be a csapat a tesztelést. Kilépési feltétel lehet, ha a lefedettség értékre konkrét értéket határozunk meg és ezt az értéket a csapat a tesztelés során elérte, vagy megadhatunk a tesztelendő funkcionalitás számosságára nézve is küszöbértékeket, amelyek elérése esetén a tesztelést a csapat befejezi.

    Csak olyan kilépési feltételeket adjunk meg, amelyek kontrollja a tesztelők kezében marad!

    Ne adjunk meg kilépési feltételeket arra vonatkozólag, hogy a tesztnek mekkora részének kell sikeresen lefutnia! A tesztelő hibát keres, a talált hibák javítása nem a tesztelő feladata.

  • Tesztkörnyezet: hardver és szoftver környezet specifikálása.

  • Teszteszközök

  • Szükséges képzések

A projektfüggő elemek egy része elhagyható, amennyiben az adott tesztelési projekt szempontjából irrelevánsnak ítéljük meg.


Utolsó frissítés: 2024-03-01 11:55:59